surfinlab.com

surfinlab.com

Csalapuszta Kégl Kastély – Kégl Kastély - Csalapuszta - Elherdált Örökségünk

A Kégl-család első ismert őse Kégl Mihály pozsonyi gyógyszerész volt, aki 1623-ban kapott nemesi oklevelet. A család a XVIII. századig városi nemesként élt Pozsonyban. Uradalmi bérlőként kerültek a Dunántúlra. A vagyon megalapozója Kégl Györgyországgyűlési képviselő volt, aki jelentős szerepet játszott a Fejér vármegyei közéletben, a megyei közkórház alapításához is jelentős összeggel járult hozzá (az ő nevére is utalva lett a kórház neve Szent György Kórház). Csalapuszta területét Kégl György nádasdi és fogarasföldi Nádasdy Júlia grófnőtől vette 1873-ban, 390 ezer forintért. A kastély 1876 és 1878 között Hauszmann Alajos tervei szerint, neoreneszánsz stílusban épült. A kastély körül kialakított park belesimult a Velencei-hegység nyugati oldalának festői környezetébe. A parkban halastavat és kápolnát is létesítettek, a kastély főhomlokzata előtt márvány szökőkút állt, ennek medencéje még látható. Forrás: Wikipedia Saját tapasztalataink 2013. júliusában jártunk itt. Egy nagy puszta közepén található a kastély.

  1. Belépő
  2. Étterem
  3. Kégl-kastély, Székesfehérvár (Csala-puszta) - BeregiHirek.huBeregiHirek.hu
  4. Menetrend ide: Csalapuszta Kégl György kastély itt: Székesfehérvár Autóbusz-al?
  5. Magyar Kaland: Csala - Kégl kastély
  6. Csalai Kégl-kastély - Travellina

Belépő

Kégl kastély – Székesfehérvár- Csalapuszta Fejér megye leglátványosabb kastélya a közigazgatásilag Székesfehérvárhoz tartozó Csalapusztán áll. Építtetője, Kégl György, Hauszmann Alajost bízta meg a tervek elkészítésével. A csalai kastély 1873-ban készült el eklektikus, döntően neoreneszánsz elemeket tartalmazó-stílusban. Az államosítás után hosszú ideig mezőgazdasági célra használták az épületet. A jelenleg romos állapotú kastély magántulajdon. Egykori parkjának maradványai még láthatóak az épület körül. A kastély nem látogatható, kívülről megtekinthető. Csalapusztán a kastély körüli épületekben agrártörténeti szakgyűjtemény található, melyet a Mezőgazdasági Emlékeket Védők Fejér Megyei Egyesülete üzemeltet. Előzetes bejelentkezés alapján látogatható.

Étterem

Az épület közepén két pillér és két oszlop által tartott erkély helyezkedik el. A főbejáraton belépve az előcsarnokban találjuk magunkat, amely mögött a szalon helyezkedett el. Jobbra oldalt volt, az ebédlő, a dohányzó és az úri szoba, a balszárnyban pedig a kisasszonyok – négyen voltak – és a nevelők szobája volt. Az emeleten középen a táncterem helyezkedett el, jobbra a biliárd szoba, az úriszoba, és három vendégszoba, balra pedig a kisszalon a nagyszalon és a vendégszobák épültek. A pincében gazdasági helységek és a személyzeti szobák feküdtek. A kastély a kor minden vívmányával el volt látva, a központi fűtéstől a csatornáig mindennel. A kastély Kégl György 1895-ben bekövetkezett halála után, fia, Kégl Dezső örökölte. A család birtokában 1945-ig állt a kastély, ezután mezőgazdasági célokra használták, állapota jelentősen romlott, a díszkert a kápolna és a gazdasági épületek egy része megsemmisült. Jelenleg a régi uradalomból a kastély a díszkút és a kapuőr ház romjai láthatóak. A kastély magán tulajdonban van.

Kégl-kastély, Székesfehérvár (Csala-puszta) - BeregiHirek.huBeregiHirek.hu

Helyi elnevezésKégl-kastély ElhelyezkedésSzékesfehérvár, Magyarország A Kégl-kastélyt Kégl György földbirtokos, országgyűlési képviselő 1878-ban Csalapusztán építtette fel. Hauszmann Alajos tervei alapján neoreneszánsz stílusban. wikipedia Címkék Kastély Letöltés Továbbiak

Menetrend ide: Csalapuszta Kégl György kastély itt: Székesfehérvár Autóbusz-al?

Szombathely város díszpolgára, a Műegyetem tiszteletbeli doktora. (fotó: Thaler Tamás - Wikipedia) Felesége a még Berlinben megismert Mariette Senior volt, akivel 1874-ben házasodtak össze. Lánya, Hauszmann Gizella 1899-ben Hültl Dezső építészhez ment feleségül. 1918. március 10. -én IV. Károly magyar király nemességet és a "velenczei" nemesi előnevet adományozta Hauszmann Alajosnak. 1926. július 31. -én hunyt el Velencén. A Kégl-kastély Kégl György földbirtokos, országgyűlési képviselő 1878-ban Csalapusztán építtette fel Hauszmann Alajos tervei alapján neoreneszánsz családi kastélyát. Fejér megye egyik legszebb kastélya. A Kégl-család első ismert őse Kégl Mihály pozsonyi gyógyszerész volt, aki 1623-ban kapott nemesi oklevelet. A család a XVIII. századig városi nemesként élt Pozsonyban. Uradalmi bérlőként kerültek a Dunántúlra. A vagyon megalapozója Kégl György országgyűlési képviselő volt, aki jelentős szerepet játszott a Fejér vármegyei közéletben, a megyei közkórház alapításához is jelentős összeggel járult hozzá (az ő nevére is utalva lett a kórház neve Szent György Kórház).

Magyar Kaland: Csala - Kégl kastély

a sarkoknál kváderezett. A főhomlokzat játékosan tagolt aszimmetrikus 1+3+5+3 tengelyes, míg a hátsó homlokzat, szabályos, szimmetrikus, 1+2+3+2+1 tengelyes, az oldalsó homlokzatok az előbbi függvényében 4+1, illetve 2+4 tengelyűek. A kialakítást két építési periódusnak is vélhetnénk, de itt nem erről van szó. Az épület alsó szintjén mindenhol íves záródású ablakok találhatóak, az emelet a rizalitok és a torony kivételével, szögletes szemöldök párkányos. A főhomlokzaton, bal szélén egy torony áll, amelynek negyedik emeletén mindegyik oldalon hárompilléres félköríves záródású reneszánsz ablak található, ezt a rész kilátónak használták. A torony mellett egy rizalit (kiugrás) következik, amely után egy bájos loggia következik, amit egy újabb rizalit zár. A két rizalit tömege hasonló de jobb oldalin egy ablakfülke található, de a két kiugrás nyílászáróik és a tetőzetük is eltérőek. A főhomlokzati loggiát négy darab oszlop tartja felette hajdan kőbábos korláttal díszített terasz található. A hátsó homlokzaton a két szélén szintén két nagyobb kiugrású rizalit áll, itt azonban teljesen egyformák.

Csalai Kégl-kastély - Travellina

KLIKK IDE és Te is láthatod, a műholdas térképen még az elágazást is! A lényeg hogy meg lett! Mentünk is volna egyenest a kastélyhoz, de nem lehetett. Ugyanis sorompó akadályozta utunkat. Egyértelmű lett hamar, hogy ez nem egy látogatható kastély, hanem magán kézben van. :( El is szomorodtam, nem kicsit, nagyon. Nem erre számítottam. Gondoltam, azért a távolból vethetünk rá egy pillantást. Visszakanyarodtam és félreálltam. Végül is a fák között lehetett látni a kastélyt. No meg azt is, hogy nincs semmilyen kerítés, ami megakadályozná, hogy közelebb menjünk. Hm.. milyen már az ember... mindjárt rosszra gondol. Végül is csak nézelődnénk, ami nem számít bűnnek. De azért igyekeztünk tiszteletben tartani a magántulajdont. És milyen figyelmesek voltak az égiek. Jó tett helyébe jót várj! mondják vala. Épp arra pacigolt két lovas. Pont a mi irányunkba. Nem is tudtam, hogy most akkor jobb lenne menekülni, nehogy elkapjanak, vagy inkább érdeklődni. És aki mer az nyer! ezt is mondák vala,... megkérdeztük, hogy hogy is van ez a kastély, és hogy valóban nem lehet megnézni?

  1. • Csalapuszta:Kégl--kastély
  2. Kégl-kastély
  3. Majoranna citromfű hüvelytabletta ára
  4. Székesfehérvár, Csalapuszta Kégl-kastély | Mapio.net
  5. Kégl-kastély - Székesfehérvár - KASTELYOK.COM
  6. Fontainebleau kastélya és parkja
  7. Csalapuszta kégl kastély pápa
  8. Szabó gyuri bácsi a bükki füvesember

Külső: A Csalapuszta mellet emelkedő domb aljában, szabadon álló, szabálytalan U alaprajzú, keleti court d`honneur-ös kialakítású, jórészt egyemeletes, historizáló kastélyépület és melléképületei. A kastély tömegformálás szempontjából szabályos U alaprajzú keleti részből, s az ehhez nyugatról csatlakozó három pavilonból: az északi, kétemeletes toronyból, a hozzá kapcsolódó egyemeletes részből, a déli sarkon álló erkélyes pavilonból, s az utóbbi kettőt összekötő portikuszból áll. Az egész épületen végigfut a lábazati párkány, a földszinti vállpárkány, mindkét szint könyöklőpárkánya, a tagozott, háromrészes övpárkány, s a háromrészes, fogrovatos, konzolsoros főpárkány. Az épület sarkain, s a különböző rizalitok, tornyok sarkain armírozás látható. Az alsó szint vakolt, az emeleti szintek nyerstégla falazatúak. Az U alaprajzú alapépület földszintje vízszintes vakolatsávozású, az itt ülő ablakok félkörzáródásúak, szalagkeretesek. Az emeleti ablakok itt egyenes záródáúak, tagozott szalagkeretesek, faltáblás mellvéddel, állókonzolos szemöldökkel.

Lásd: Csalapuszta Kégl György kastély, Székesfehérvár, a térképen Útvonalakt ide Csalapuszta Kégl György kastély (Székesfehérvár) tömegközlekedéssel A következő közlekedési vonalaknak van olyan szakasza, ami közel van ehhez: Csalapuszta Kégl György kastély Autóbusz: 26, 26A, 31, 32 Hogyan érhető el Csalapuszta Kégl György kastély a Autóbusz járattal? Kattintson a Autóbusz útvonalra, hogy lépésről lépésre tájékozódjon a térképekkel, a járat érkezési időkkel és a frissített menetrenddel. Innen: Harman Finance, null 89 p. Kérdések és Válaszok Mely Autóbuszjáratok állnak meg Csalapuszta Kégl György kastély környékén? Ezen Autóbuszjáratok állnak meg Csalapuszta Kégl György kastély környékén: 26, 26A, 31, 32. További részletek... Tömegközlekedés ide: Csalapuszta Kégl György kastély Székesfehérvár városban Azon tűnődsz hogy hogyan jutsz el ide: Csalapuszta Kégl György kastély in Székesfehérvár, Magyarország? A Moovit segít megtalálni a legjobb utat hogy idejuss: Csalapuszta Kégl György kastély lépésről lépésre útirányokkal a legközelebbi tömegközlekedési megállóból.

November 9, 2022, 9:26 am