surfinlab.com

surfinlab.com

Miért Indultak Útnak A Portugál Hajósok — Zaol - Hét Dombra Épült - Pillanatok A Portugál Főváros Mindennapjaiból

Persze senki sem tudta, pontosan hol helyezkedik el Délkelet-Ázsia egy térképen. Magellánék sikerrel jártak Károly királynál, és 1518. március 22-én alá is írták a szerződést az expedícióra. A flotta útnak indul. (Forrás:)A portugálok többször próbálták szabotálni a tervet, de a spanyolok sem nézték jó szemmel a portugál jövevény jelenlétét. A kasztíliaiak nehezen viselték, hogy egy portugál kapitány alatt szolgálnak, míg a portugál matrózok árulónak tekintették őt. Egy spanyol tiszt került Magellán mellé egyfajta parancsnok-helyettesként, míg Faleiro állítólag mentális problémák miatt nem tarthatott velük. 1519. szeptember 20-án indult el a flotta Sanlúcar de Barramedából. A zászlóshajó a Trinidad volt, míg a San Antonio, a Concepción, a Viktória, és a Santiago volt a kíséret. A 270 fős legénység főleg spanyolokból, kisebb részt portugálokból állt, de elenyésző számban Európa más részeiből és Észak-Afrikából is voltak köztük tengerészek. A Kanári-szigeteknél Tenerifét szeptember 26-án érték el, majd október 3-án vitorlát bontottak Brazília felé.

Szellemi kulturális örökséggé válhat Magellán egykori expedíciója - Turizmus.com

1492-ben, elsőként ábrázolta a Földet gömb formában. A német térképész és felfedező, Martin Behaim, aki az általa kialakított földgömbről lett híres. A nürnbergi kereskedőcsaládból származó Behaim, miután képesítését megszerezte, Flandriában élt, majd 1484-ben Lisszabonba ment. Itt csatlakozott portugál hajósok egy csoportjához, akik az Indiába vezető tengeri út felkutatására indultak. Egyik nürnbergi látogatása alkalmával a II. János portugál király által időközben nemesi rangra emelt Behaim rajzolt egy földgömböt 1492-ben, és ezzel először ábrázolta a Földet az általa elképzelt formában, azaz gömbként, bár ábrázolása nem mindenben felelt meg a korabeli ismereteknek. Martin Behaim munkája a legrégebbi modern glóbusz, amelyről azonban még hiányzik az Újvilág. "A többnyire kisméretű, kézműves módszerekkel készült, igen drága gömböket a ázadban követték a nyomtatott változatok. A térképet papírra nyomtatták, majd a kivágott, banánhéjszerű szegmenseket egy papírmaséból és gipszből készített gömbre ragasztották.

Az expedíciót egy nagyszabású vándorkiállítás keretében is bemutatják. Emellett spanyol és portugál hajósok járják be ismét az első felfedezők útvonalát. Bár a Magellán-expedíció öt hajójából csak egy tért vissza Spanyolországba - 1522. szeptember 6-án -, a vállalkozás mégis rendkívüli eredményekkel zárult: korábban ismeretlen állatfajokra bukkantak, felfedezték a déli féltekéről látható csillagképet, a Magellán-felhőt, és kiderült, hogy szükség van a dátumvonalra, mert a pontosan vezetett hajónapló egy nap eltérést mutatott az otthoni dátumhoz képest. Az expedíció a világ térképeinek teljes átrajzolását eredményezte: bizonyossá vált, hogy a Föld gömbölyű, valamint kiderült, hogy a földfelszín nagyobb részét tenger borítja, amely egységes világóceánt alkot.

A legénységből csak 18-an érkeztek vissza, teljes bérüket ők sem kapták meg, anyagilag viszont kifizetődött a vállalkozás, a fűszerek még nyereséget is hoztak. A hajóút során számos ismeretlen állatot láttak, felfedezték a déli féltekéről látható csillagképet, a Magellán-felhőt, és az is kiderült, hogy szükség van a dátumvonalra: a visszaérkezők ugyanis hiába vezették pontosan a hajónaplót, egy nap eltérésben voltak az otthon maradókkal. Az expedíció a világ térképeinek teljes átrajzolását is eredményezte: kiderült, hogy a földfelszín nagyobb részét tenger borítja, amely egységes világóceánt alkot. (MTI) Támogassa az -ot Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a "kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből.

1459. október 6-án született Martin Behaim | Évfordulók, események | József Attila Könyvtár - Dunaújváros

  1. FÖLDRAJZI FELFEDEZÉSEK A XVI-XVIII. SZÁZADBAN - PDF Free Download
  2. Puskás étterem heti menü
  3. Lisszabon, ahogy még nem láttad - Utazás | Femina
  4. Martin Behaim megalkotja az első földgömböt » Múlt-kor történelmi magazin » Ezen a napon
  5. Tésztadagasztó gép ár
  6. Éjjel a parton teljes film magyarul online
  7. Turista voltam az Európai Unióban - Portugália - A kék csempék országa Világjáró olvasók - Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
  8. Kozmetikus 13 kerület

Sokan gyújtanak mécsest hálájuk jeléül vagy a segítség reményében. Természetesen a turisták is szívesen lobbantják lángra az apró gyertyákat. Kapcsolódó cikk:A világ 3 lélegzetelállító szent helye » A Torre de Belém régen egy kis szigeten állt, és Lisszabont védte a kalózoktól. A földrengés után megváltozott a Tejo folyásiránya, így a torony a város részévé vált. Az erődítményt azonban továbbra is csak pallókon lehet megközelíteni. Kilátás a toronyból az Atlanti-óceánra. Érthető, hogy miért is indultak útnak a portugál hajósok, hiszen a nagy kékség igazán hívogató. A Lisszabontól 30 km-re található Sintra igazi kis meseváros. Egyik legfőbb látványossága a Quinta da Regaleira birtok. A kastély és a kert az 1900-as évek elején épült. Tele van barlangokkal, kilátókkal, alagutakkal. Egy brazil milliomos, António Augusto Carvalho Monteiro építtette, aki az ezotéria nagy rajongója volt, hiszen számos misztikus utalással találkozhat a látogató a kert bejárása során. Kapcsolódó képgaléria:A világ legszebb kertjei »

Portugália igen különös világ. Talán ez annak köszönhető, hogy mindent kék csempével (azulejo) díszítenek. Ettől az egész ország barátságos, hangulatos. A csempék vagy történelmi eseményt ábrázolnak vagy virágot, esetleg geometrikus formát. Ezzel díszítik a Sintra-i király kastély csodálatos termeit, a Coimbrai egyetem folyosóit, templomokat, éttermeket, házakat, sőt a Portó-i főpályaudvart is. Nos, ebbe az országa érkeztünk egy májusi estén a kellemes repülőút után. A gépen kaptunk finom vacsorát és megkóstoltuk a portugál vinho tinto-t, azaz a vörösborukat. Meglepetésünkre a Setubal-i szállodában éjfélkor is vacsorával, rengeteg sült csirkével és szintén vörösborral vártak minket. Nem akartuk megsérteni őket, hát újra nekiláttunk, ettünk, ittunk. Micsoda jó helyre jöttünk! Másnap elindultunk felfedezni ezt a csodás világot. Portugáliának gyönyörű a tengerpartja, itt található az a szakasz, amely Európa legnyugatibb pontja: Cabo da Roca. Kívánságra itt emléklapot is készítenek, bizonyítékul, hogy ott jártunk.

A vidéket az indiánok által gyújtott számtalan tűzről Tűzföldnek nevezték el, a nagy vizet pedig, amelyre kijutottak – látszólag békés volta miatt – Csendes-óceánnak. Magellán ekkor már azt hitte, célja elérhető közelségben van, de csalódnia kellett: csak 110 nap és 17 ezer megtett kilométer után, 1521. március 6-án érték el Guamot, majd tíz nappal később a Fülöp-szigeteket. Mivel nem ilyen hosszú útra készültek, a víz megromlott, az emberek éheztek, skarlátban szenvedtek, kikötéskor már csak 150-en voltak életben. Cebu szigetén az uralkodót rávették a kereszténység felvételére, de Magellán a nyugati fegyverek fölényében bízva botor módon belekeveredett a helybéliek összetűzésébe, és 1521. április 27-én egy csetepatéban elesett. Halála után az expedíció egyre apadó létszáma miatt az egyik hajót felgyújtották, a maradék kettő 1521 novemberében rábukkant az áhított Fűszer-szigetekre. A megrongálódott Trinidadot hátrahagyták (ezt később elfogták a portugálok), a Victoria viszont a Jóreménység-fokát megkerülve, súlyos szenvedések és nélkülözések után 1522. szeptember 6-án hazaért Spanyolországba.

A hajók decemberben elérték a névleg Portugáliához tartozó brazil partokat, és a mai Rio de Janeiro helyén (ahol még nem volt állandó település) kijavították a hajókat. 1520 januárjában a La Plata torkolatában horgonyoztak le, majd tovább indultak délnek, de a hideg és a rossz időjárás miatt úgy döntöttek, Patagóniában (a nevet a helybéli magas indiánokra utalva adták, a szó spanyolul nagylábút jelent) telelnek át. Itt három kapitánya ismét fellázadt, de a legénység hűséges maradt; Magellán két zendülőt lefejeztetett, a harmadikat kitette a lakatlan partra. 1520. május közepén a felderítést végző Santiago egy sziklás parton szétzúzódott, de a legénység megmenekült. A maradék négy hajó augusztus végén indult tovább, és októberben végre meglelték a keresett átjárót, amelyet Magellán a mindenszentekről nevezett el (ma az ő nevét viseli). Az átkelés a vártnál nehezebbnek bizonyult, több mint egy hónapig bolyongtak a szigetek közt, míg valóban kijáratot leltek. A zsákutcába jutott és magára maradt San Antonio legénysége fellázadt és visszafordult, a maradék három hajó azonban 1520. november 28-án átkelt a szűk, hegyek közti csatornán.
  1. Horváth viktor győr magánrendelés eger
  2. Mkik regisztrációs scam.fr
  3. Fájdalom a has jobb oldalán
  4. Állás jogász miskolc hungary
  5. 2020 téli időjárás
  6. 1995 évi cxvi törvény
  7. Mobile de magyar
  8. Magyar filmek torrent oldala free
  9. Hangkimeneti eszköz windows 10 letöltése
  10. Mediwel hu flabélos
  11. Vasúttörténeti park nyílt nap videa
  12. Kompressziós harisnya gyógyszertár
  13. Poli farbe platinum szinskála
  14. Star wars the clone wars 1 évad 8 rész
  15. Gyógyító kód alkalmazasa
  16. Louise hay éld jól az életed most played this week
  17. Corbett nemzeti park magyarul teljes film
  18. Gumicsere házhoz jön türkler
November 5, 2022, 12:20 am